Potravinové alergie nejsou pouze výsadou lidí. Potýkají se s nimi i psi. Jejich majitelé jim musí hlídat jídelníček a krmit je granulemi bez alergenů. Pojďme se podrobně podívat, jaké alergie se u psů vyskytují a čím případně můžete nahradit běžné krmivo.
Alergie na lepek a celiakie
Lepek je častý alergen jak u lidí, tak u psů. V obou případech se rozlišuje alergie na lepek a celiakie. Alergie je méně závažná. Potíže se dostavují v krátké době po požití. Projeví se trávicími nebo kožními potížemi. Bezprostředně po vysazení lepku příznaky odezní.
Celiakie je závažnější onemocnění. Na rozdíl od alergie nejde o akutní reakci, nýbrž o dlouhodobý problém. Lepek spouští nežádoucí autoimunitní reakci, v jejímž důsledku vzniká zánět tenkého střeva. Ten způsobuje různé zažívací potíže, vyčerpání, chudokrevnost či řídnutí kostí. Když se včas nenasadí vhodná dieta, dochází k poškozování nervového systému. Psi trpí celiakií méně často než lidé.
Bezlepková dieta je nutná u alergiků i celiaků. Psi, kteří trpí celiakií, ji musejí striktně dodržovat. I stopové množství lepku znovu vyvolá zánět ve střevě! U psů s alergií ojedinělý výskyt lepku nenadělá velkou škodu. Když náhodou někde sežere kousek zapomenuté svačiny, nemusíte se bát o jeho zdraví. Určitě však nepodceňujte doporučení vašeho veterináře.
Psy s celiakií a alergií na lepek krmte bezobilnými granulemi. Vybírejte kvalitní krmiva, vyhýbejte se levným značkám, abyste měli jistotu, že váš pes dostane všechny potřebné živiny a vitaminy. Sázkou na jistotu jsou krmiva z řady Bardog Ultraprémiové granule pro psy. Všechny ultraprémiové výrobky jsou bez lepku, soji a chemických konzervantů.
Alergie na maso
Přesto, že jsou psi masožravci, najdou se tací, kteří mají alergii na některé druhy masa. Reakci většinou způsobují pouze průmyslová krmiva s daným druhem masa, maso samotné psi stráví dobře. Při výrobě granulí se maso zpracovává při vysokých teplotách, výsledek je pro trávicí trakt psa nepřirozený. Nejčastěji vyvolávají alergii granule s kuřetem, nicméně to není pravidlo. Problémy způsobuje třeba i hovězí.
Alergie na maso se projevuje zvracením, průjmem nebo svěděním kůže. Že psa něco svědí, poznáte podle neklidu, častějším drbáním a vykousáváním srsti. Jako řešení se nabízí domácí strava, ale málokdo má čas a energii zabývat se každý den vařením pro psa. Jestli se nechcete vzdávat granulí, nezbývá, než sáhnout po hypoalergenních.
Bardog vyvinul pro psy s alergií na maso speciální granule s hmyzí bílkovinou. Jsou nutričně vyvážené a snadno stravitelné. Obsahují omega-3 mastné kyseliny, které působí jako prevence artritidy a vyživují kůži a srst. Vhodné jsou nejen pro alergiky, ale i pro psy s citlivým trávením.
Alergen vypátrejte pomocí eliminační diety
Pejskaři řeší nejčastěji celiakii nebo alergii na lepek či maso, objevit se ale samozřejmě mohou i další alergie. Jsou psi, kteří špatně reagují na vejce, laktózu, sóju nebo kukuřici. Je možné, že pes trpí několika alergiemi najednou. Výrobci hypoalergenních granulí s tím naštěstí počítají, a tak jsou obvykle vhodná pro všechny psí alergiky.
Příznaky potravinových alergií:
- Zvracení, nadýmání, průjem, zácpa, nechutenství
- Svědění kůže, vykousávání srsti, ztráta lesku srsti
- V případě celiakie také vyčerpanost a hubnutí bez zjevné příčiny
Pokud tyto příznaky zaznamenáte, neváhejte navštívit veterinární kliniku, a to rovnou ze dvou důvodů. Pozorované projevy nemusejí nutně znamenat potravinovou alergii, mohlo by jít například o infekční chorobu nebo třeba špatnou činnost štítné žlázy. Je nutné vyloučit jiné zdravotní problémy, teprve potom lze zjišťovat, která složka potravy způsobuje alergickou reakci.
Druhým důvodem pro návštěvu veterináře je nutnost eliminační diety. Ta spočívá ve vyřazení veškerých alergenů ze stravy a následném postupném zkoušení různých potravin. Eliminační dieta má svá pravidla a je důležité, aby vás s nimi zvěrolékař seznámil. Také je schopen reakci na vystopovaný alergen odhalit z krevních testů. Nakonec vám doporučí vhodnou dietu.
Dietu nemusíte omezit na pouhé granule
Psi obvykle dostávají kromě granulí další dobroty. Nemusejí se jich vzdávat alergici, jen je nutné respektovat jejich dietní omezení. Většině alergiků neublížíte, když jim občas zpestříte jídelníček krůtím nebo hovězím masem. Spousta psů si může občas pochutnat i na vejci nebo bílém jogurtu.
A co pamlsky? Jestli váš pejsek nesmí piškoty a jiné běžné psí dobroty, nezoufejte. Existují hypoalergenní alternativy, které snadno stráví i pes s celiakií nebo citlivým zažíváním. Neobsahují lepek ani konzervanty, a přitom jsou voňavé a lákavé. Zkrátka jde o zdravé mlsání, které chutí potěší psy a složením jejich starostlivé páníčky.