Shopping cart

 Jak vybrat obojek pro psa

Obojek nebo postroj patří k základní výbavě každého psa. Váháte, který ze široké nabídky je pro vašeho mazlíčka nejlepší? Poradíme vám, čím se řídit při výběru. 

Velikost obojku pro psa 

Obojky pro psa se vyrábějí v různých velikostech. Raději se ji nesnažte se odhadnout. Vezměte krejčovský metr a změřte v nejširším místě obvod pejskova krku. Metr neutahujte, nechte mezi ním a krkem malou mezeru. Podle naměřené hodnoty pak vyberte odpovídající velikost. Míra vašeho psa by měla být zhruba uprostřed rozpětí obojku, abyste ho mohli případně utáhnout či uvolnit. 

Obojky se liší nejen svou délkou, ale také šířkou. I té věnujte pozornost. Zatímco malého psa by široký obojek omezoval v pohybu, velkého by příliš úzký nepříjemně škrtil. 

  • Psi do 10 kg: obojky o šířce max. 2,5 cm 
  • Psi od 10 kg do 25 kg: obojky o šířce 2,5-3,5 cm
  • Psi od 25 kg do 40 kg: obojky o šířce 4 cm 
  • Psi nad 40 kg: obojky širší než 4 cm, obří plemena mohou mít až 7cm obojky

Jestli kupujete obojek pro štěňata, počítejte s tím, že z něho pes brzy vyroste. 

Jaký obojek zvolit? 

Pro běžné užití volte pevný obojek. Stahovací se využívají jen při výcviku, a to ne vždy. Jestli sáhnete po obojku koženém či textilním, záleží na vašich preferencích. Materiály mají své výhody i nevýhody. Zatímco kožené jsou odolnější, pro malé psy jsou těžké a pro páničky zase drahé. Textilní obojky lze prát v pračce, ale rychleji se opotřebují. 

Jestli váš pes rád plave, kupte mu voděodolný neoprenový obojek. Na večerních procházkách oceníte svítící obojky nebo obojky s reflexními prvky. 

Je lepší obojek, nebo postroj? 

Tato otázka zajímá nejednoho pejskaře. Odpověď není jednoznačná, záleží na povaze psa a a na situacích, které s ním zažíváte. 

Kdy je lepší obojek? 

Klidní psi, kteří na vodítku nijak netahají, si vystačí s obojkem. To je dobrá zpráva pro jejich majitele, neboť obojky bývají levnější než postroje pro psy. Dále se obojky hodí k výcviku, psi jsou na nich ovladatelnější. Na výstavách se používají speciální výstavní obojky. 

Kdy je lepší postroj? 

Postroj je ideální na delší procházky pro všechny aktivní psy, kteří na vodítku dovádějí a občas za něj zatahají. Zatímco obojek tlačí na krk, postroj rozkládá tlak na hruď a záda, což ohleduplnější k pejskovu pohodlí i zdraví. Jestli hodláte pěstovat canicross, běh u kola nebo jiný podobný sport, je postroj pro vašeho psa nezbytný. Neobejdete se bez něj ani v případě, že psa poutáte v autě bezpečnostním pásem pro psy. 

Obojek a postroj mají rozdílná využití. Mnoho pejskařů má proto doma obojí.

Podívejte se na oblíbené obojky pro psa