Shopping cart

 Víte jaká existují psí plemena?

Podívejme se na rozmanitý svět psích plemen dle klasifikace FCI. Každá skupina má své charakteristické vlastnosti. 

Skupina 1: Ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí psi

Tato skupina zahrnuje plemena, která byla historicky vychována pro práci se zvířaty, jako jsou ovce a dobytek. Tito psi jsou inteligentní, učenliví a mají silný instinkt chránit stádo. Většina z nich potřebuje hodně pohybu a duševní stimulaci. Hodí se také jako hlídací psi, mimo jiné mají rádi děti a málo štěkají. Patří sem například bearded kolie nebo švýcarský ovčák.

Skupina 2: Pinčové, knírači, molossové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena

Tito psi se vyznačují silnou osobností a ochranitelskými instinkty. Mnoho z těchto plemen je výbornými hlídači a ochránci rodiny. Rádi se mazlí, umí hlídat a nepotřebují tolik pohybu. V této skupině najdeme například holandské pinče, ruské černé teriéry, různé druhy dog nebo dobrmany.

Skupina 3: Teriéři

Teriéři jsou známí svou odvážnou povahou a energií. Většinou mají silný instinkt pro lov a pasení, tedy se jedná o velmi aktivní a hravé společníky. Do této skupiny řadíme velké i malé teriéry, bulteriéry a trpasličí teriéry.

Skupina 4: Jezevčíci

Jezevčíci jsou známí svým dlouhým tělem a krátkýma nohama. Jsou hraví, vytrvalí, hbití, zvědaví a mají silnou osobnost. V minulosti byli vhodní pro lov na zemi i pod ní. Jsou tři velikosti jezevčíků, a to klasický, trpasličí a králičí. Dále je možné je rozdělit dle délky srsti na krátkosrsté, drsnosrsté a dlouhosrsté. Svalnatí jezevčíci potřebují méně pohybu, mohou se dožít i 17 let a jsou dobrými hlídači.

Skupina 5: Špicové a primitivní plemena

Tato plemena jsou často charakterizována huňatou srstí a silným instinktem. Jsou to psi s velkým temperamentem, kteří potřebují hodně pohybu a duševní stimulace. Patří sem  husky, nordický lovecký pes, nordický hlídací pes, evropský a asijský špic. Je možné je snadno vycvičit.

Skupina 6: Honiči, barváři a příbuzná plemena

Honiči jsou známí svými vynikajícími čichovými schopnostmi a jsou často používáni k lovu nebo stopování. Jsou velmi aktivní a potřebují hodně pohybu. Zde najdeme například švýcarského malého honiče, otterhounda, francouzského trikolorního honiče nebo bígla. 

Skupina 7: Ohaři

Ohaři jsou psi určení pro lov, často s vynikajícími schopnostmi sledovat a nacházet, ale nezabíjejí. Mají silný instinkt a jsou velmi učenliví. Patří do rukou lovce a spadá sem například braque, španěl nebo griffon, setři nebo pointeři. 

Skupina 8: Slídiči, retrívři a vodní psi

Tato plemena jsou určena pro lov a přinášení, často mají skvělý čich a milují vodu. Jsou obvykle přátelští a mají rádi společnost lidí. Retrívři v lese naleznou pernatou zvěř a donesou ji k lovci. Slídiči hledají nízkou zvěř. Patří sem třeba anglický kokršpaněl, anglický špringlšpaněl, field španěl, kooikerhondje a welšský špringlšpaněl. Vodní psi se hodí pro lov ryb.

Skupina 9: Společenská plemena

Společenská plemena jsou často malá a navržena tak, aby byla dobrými společníky. Mají přátelskou povahu a rádi tráví čas se svými majiteli. Jedná se tak o dobrý doprovod. Skupina společenských plemen je poměrně rozsáhlá a zahrnuje například bišonky, pudly, malá belgická plemena, tibetské psy, naháče, pekingské psíky i čivavy.

Skupina 10: Chrti

Chrti jsou známí svou pozoruhodnou rychlostí a současně elegancí. Byli vyšlechtěni pro lov a závody, ačkoli jsou většinou klidní a milují odpočinek.

Vybírejte pečlivě

Každá skupina psů se vyznačuje něčím jedinečným. Výběr psa by proto měl reflektovat potřeby a životní styl majitele, aby obě strany byly šťastné a spokojené.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Releated Posts